ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ - ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ   ΤΑΞΕΙΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

Διδάσκοντες
  Η Πόλη μας
  Επικοινωνία

Απλωμένη αμφιθεατρικά σε επτά λόφους, με το φρούριό της να ξεχωρίζει από μακριά, είναι κτισμένη στο νοτιοανατολικό άκρο του νησιού και αμφιθεατρικά γύρω από το λιμάνι του νησιού και πάνω στα ερείπια της αρχαίας πόλης, η Μυτιλήνη που μαγεύει τους επισκέπτες της από την πρώτη στιγμή. Αποτελεί μία από τις αρχαιότερες πόλεις της Ελλάδας και σύμφωνα με τα ιστορικά στοιχεία, η ίδρυσή της τοποθετείται στις αρχές του 10ου αιώνα π.χ. Πρόκειται για μια πανέμορφη πόλη που συνδυάζει αρμονικά το παραδοσιακό στοιχείο με τις σύγχρονες ανέσεις. Η παραδοσιακή αρχιτεκτονική της παλιάς πόλης, τα επιβλητικά νεοκλασικά αρχοντικά και τα ιστορικά μνημεία, χαρακτηρίζουν τη πόλη και της προσδίδουν μια αριστοκρατική φινέτσα μοναδική στο χώρο του Αιγαίου. Η ίδρυσή της αρχικά πάνω στο νησάκι, όπου βρίσκεται το Κάστρο, τοποθετείται 130 χρόνια μετά την άλωση της Τροίας, δηλαδή το 1053 π.Χ. Η μεγάλη ακμή της σημειώθηκε τον 7ο-6ο π.Χ αιώνα με τον Πιττακό, τον Αλκαίο και τη Σαπφώ. Το όνομα της πήρε από την Μυτιλήνη, τη μία από τις κόρες του Mάκαρος του πρώτου εποίκου της Λέσβου. Στη Μυτιλήνη έχουν την έδρα τους το Υπουργείο Αιγαίου, η Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου και το Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Το Κάστρο της πόλης εντυπωσιάζει με το μεσαιωνικό του χρώμα. Χτίστηκε επί Ιουστινιανού, ενώ αλλαγές πραγματοποιήθηκαν και κατά την τουρκοκρατία. Ανάμεσα στα αξιοθέατα είναι και το Αρχαίο Θέατρο στον πευκόφυτο λόφο της Αγίας Kυριακής, η κατασκευή του οποίου χρονολογείται στα υστερορωμαϊκά χρόνια. Θεωρείται ως ένα από τα μεγαλύτερα θέατρα της αρχαιότητας, με μέση χωρητικότητα 15.000 άτομα και εξαιρετική ακουστική. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν επίσης τα μουσεία της πόλης. Στο παλιό κτήριο του Αρχαιολογικού Μουσείου εκτίθενται σημαντικά ευρήματα (κεραμικά, νομίσματα, ψηφιδωτά, κ.τ.λ.) και στο νέο κτήριο παρουσιάζεται έκθεση για τις καθημερινές συνήθειες των κατοίκων του νησιού, από τον 7ο αιώνα έως και τους Ρωμαϊκούς Χρόνους. Πασίγνωστο είναι και το Μουσείο Θεοφίλου, που δημιουργήθηκε από τον φημισμένο Mυτιληνιό τεχνοκριτικό Στρατή Eλευθεριάδη και περιλαμβάνει 86 πίνακες του Θεόφιλου. Στην πλακόστρωτη Ερμού, στο κέντρο της πόλης, βρίσκονται τα περισσότερα εμπορικά καταστήματα. Λίγο πριν την Ερμού, ξεχωρίζει για τα αρχιτεκτονικά του στοιχεία το Ιστορικό Γυμνάσιο Μυτιλήνης. Στον ίδιο χώρο στεγάζεται και η ιστορική βιβλιοθήκη του σχολείου, που διαθέτει σπάνια χειρόγραφα.

ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ - ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
ΕΡΜΟΥ 1, 81100 ΜΥΤΙΛΗΝΗ, 2251047524