ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ - ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ   ΤΑΞΕΙΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

Διδάσκοντες
  Η Πόλη μας
  Επικοινωνία

Το Εσπερινό Γυμνάσιο βρίσκεται στο κέντρο της πόλης της Μυτιλήνης, στον χώρο που βρίσκονται τα κεντρικά Λύκεια και λειτουργεί από το σχολικό έτος 1989-1990. Η διάρκεια φοίτησης είναι επτά χρόνια (τρεις τάξεις του Γυμνασίου και τέσσερεις Λυκειακές τάξεις). Δικαίωμα φοίτησης έχουν ανήλικοι και ενήλικοι μαθητές εφόσον εργάζονται. Το ωράριο του σχολείου είναι από τις 19:20 έως 22:55. Επιπλέον πραγματοποιούνται ενισχυτική διδασκαλία και πρόσθετη διδακτική στήριξη πριν από την έναρξη των μαθημάτων. Υπάρχει δυνατότητα δωρεάν μεταφοράς των μαθητών από άλλα μέρη του νησιού με ταξί, καθώς είναι το μοναδικό εσπερινό Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις στο νησί. Το σχολείο διαθέτει εργαστήρια φυσικής – χημείας, πληροφορικής καθώς και βιβλιοθήκη. Οι απόφοιτοι του Λυκείου, εφόσον έχουν φοιτήσει στο σχολείο μας στις δύο τελευταίες τάξεις, έχουν δικαίωμα να προσέλθουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις (ειδικές για τα Εσπερινά Λύκεια) και να εισαχθούν στα ΑΕΙ και στα ΤΕΙ όπως και οι μαθητές των πρωινών σχολείων. Τα τελευταία χρόνια η πλειοψηφία των αποφοίτων του σχολείου έχουν εισαχθεί σε Πανεπιστημιακές σχολές στις οποίες φοίτησαν και ολοκλήρωσαν με επιτυχία τις σπουδές τους. Εγγραφές πραγματοποιούνται έως τις 30 Ιουνίου, κάθε Τετάρτη κατά την διάρκεια του καλοκαιριού και κατά το διάστημα 1 έως 10 Σεπτεμβρίου.

ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ - ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
ΕΡΜΟΥ 1, 81100 ΜΥΤΙΛΗΝΗ, 2251047524